
Copyright: Tina Herbots
Lezing Tinneke Beekman in het Erasmushuis: ‘Denker in woelige tijden – over Machiavelli’s politieke inzichten’
Niccolò Machiavelli (1469-1527) heeft de reputatie een cynische machtsdenker te zijn. Dat dankt hij aan zijn boek “Il Principe”, waarin hij beschrijft hoe een leider macht kan verwerven en behouden. Maar in zijn “Discorsi” zoekt de Florentijn naar de grondslagen van de vrije republiek. Machiavelli toont zich hier als een scherpzinnig, origineel en moedig denker, die de macht van nabij analyseert, en zijn publiek leert om het politieke theater te ontleden.
In deze lezing geeft Tinneke Beeckman een overzicht van Machiavelli’s leven en werk. Ze reconstrueert zijn belangrijkste politieke inzichten. Daarbij speelt de actualiteit van Machiavelli’s denken een grote rol: zijn inzichten blijven voor mensen vandaag nog relevant.”
Tinneke Beeckman (1976) studeerde moraalwetenschappen en filosofie aan de VUB en de ULB. Ze werkte jarenlang als aspirant en als postdoctoraal onderzoeker (FWO) aan de VUB. In 2012 publiceerde ze Door Spinoza’s Lens (Pelckmans), in 2015 volgde Macht en Onmacht: een verkenning van de hedendaagse aanslag op de Verlichting (De Bezige Bij), dat driemaal genomineerd werd voor een prijs: de Liberalesprijs, de Socrates Wisselbeker en de prijs deMens.nu, en in 2020 Machiavelli’s Lef: levensfilosofie voor de vrije mens (Boom). Voor haar boek over Machiavelli ontving ze de Hypatiaprijs (2022). In oktober 2023 verscheen Ken jezelf: Een openhartige filosofie (Boom), dat de eerste plaats bereikte van de bestsellerlijsten in België en meermaals is herdrukt. Beeckman wekt klassieke denkers tot leven en laat zien hoe de filosofie juist vandaag de dag van grote waarde kan zijn. Tinneke Beeckman is columnist voor De Standaard en geeft regelmatig filosofische en politieke analyses in de media.